Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Od 2017 wieku to już nie wiek, ale wzrost kwalifikuje dziecko do jazdy bez fotelika i bez podkładki - zatem od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika? Czy istnieją wyjątkowe sytuacje, w których dziecko może jeździć bez fotelika niezależnie od wzrostu? Tak! Sprawdź, kiedy nie musisz montować fotelika lub podkładki samochodowej i co ci grozi, jeśli tego nie zrobisz mimo wymagań prawnych.

Spis treści:

  1. Od jakiego wzrostu można jeździć z dzieckiem bez fotelika?
  2. Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?
  3. Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika?
  4. Co wybrać dla dziecka - fotelik samochodowy czy podkładkę?

Od jakiego wzrostu można jeździć z dzieckiem bez fotelika?

Jeszcze kilka lat temu czas używania fotelika przez dziecko samochodowym określał wiek. Do 2017 roku zgodnie z przepisami wszystkie dzieci do 12 roku życia musiały jeździć w fotelikach. Jednak wprowadzono nowelizację ustawy: Prawo o Ruchu Drogowym i zniesiono tę granicę, zastępując ją innym wymogiem - a konkretnie wymogiem wzrostu.

Obecnie należy przewozić dziecko w foteliku, jeśli ma ono mniej niż 150 cm wzrostu. To oznacza, że jeśli dziecko jest niskie, to taki wymóg może obowiązywać nawet do 18 roku życia (choć to raczej się nie zdarza). Trzeba mieć jednak na uwadze, że podczas kontroli drogowej możemy dostać mandat, jeśli dziecko nie będzie znajdować się w foteliku. Można je także ulokować na specjalnej podstawce samochodowej.

Warto pamiętać, że chociaż montowanie fotelika i zapinanie w nim dziecka (zwłaszcza małego, które nie wcale nie chce się w nim znajdować) jest uciążliwe, to robimy to dla bezpieczeństwa najmłodszych podczas jazdy. Dziecko w foteliku powinno znajdować się na tylnym siedzeniu, ale może jechać także z przodu (tyłem bądź przodem do kierunku jazdy). Jedynym warunkiem jest wyłączenie poduszek powietrznych (ponownie chodzi tu o kwestię bezpieczeństwa).

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

W wyjątkowych sytuacjach można nie przewozić dziecka w foteliku:

  • jeśli dziecko nie mieści się w foteliku (waży ponad 36 kg),
  • jeśli dziecko ma mniej niż trzy lata i znajduje się na tylnym siedzeniu między dwojgiem dzieci w fotelikach, to może podróżować przypięte tylko pasami,
  • podczas jazdy taksówką,
  • w komunikacji zbiorowej, radiowozach policyjnych, pojazdach straży i karetkach,
  • jeśli dziecko posiada zaświadczenie lekarskie wskazujące powody, przez które nie może podróżować w foteliku.

Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika?

Takie działanie uznawane jest za wykroczenie. Jeśli podczas kontroli policji okaże się, że dziecko jest przewożone bez fotelika, to kierowca otrzymuje mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych. Mandat można otrzymać także za przewożenie dziecka w fotelika na przednim siedzeniu, jeżeli wcześniej nie wyłączymy poduszki powietrznej.

Należy pamiętać, że fotelik jest produktem jednorazowym. Dlatego jeśli doszło do kolizji z mocnym uderzeniem lub wypadku, to bezwzględnie trzeba wymienić fotelik! Nawet wtedy, gdy wydaje się, że “nic się nie stało”. Konstrukcje fotelików są specyficzne; posiadają strefy zgniotu, które mogą się zniekształcić w taki sposób, że nie będzie to w ogóle widoczne z zewnątrz. W związku z tym konstrukcja fotelika po mocnym uderzeniu może zostać osłabiona, a więc przy następnym zdarzeniu drogowym nie spełni swojej funkcji i nie zabezpieczy prawidłowo dziecka.

Niektórzy producenci fotelików samochodowych pozwalają na bezpłatną wymianę fotelika dla dziecka po wypadku. Nie ma znaczenia, kto jest sprawcą zdarzenia drogowego - trzeba tylko do prośby dołączyć oświadczenie policy lub sprawcy. Takie postępowanie ma zachęcać rodziców do świadomego dbania o bezpieczeństwo najmłodszych. Jeżeli dana firma nie udostępnia bezpłatnej wymiany fotelika samochodowego (bądź co bądź drogiego sprzętu), to można zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot kosztów w ramach roszczeń z ubezpieczenia OC sprawcy.

Co wybrać dla dziecka - fotelik samochodowy czy podkładkę?

Prawo dopuszcza używanie podkładek zamiast fotelików, ale badania wskazują, że to foteliki są skuteczniejsze pod względem bezpieczeństwa. Podczas wypadku najlepiej spełniają funkcję ochronną, ponieważ posiadają zagłówek i ochronę boczną - a podkładka tego nie ma.

Eksperci polecają foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy (można znaleźć modele, które są dostosowane dla dzieci do czwartego roku życia). Ponadto na rynku pojawiło się mnóstwo szybko montowanych i wypinanych modeli, które nie są ciężkie, a dodatkowo można łatwo je złożyć. Dlatego zawsze warto wybrać fotelik dla dziecka, choć pod względem wydatków nie jest to najtańszy sprzęt. Z drugiej strony na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Skontaktuj się z nami