Jak obniżyć ciśnienie krwi? Poznaj objawy wysokiego ciśnienia

źródło: Freepik.com

Problem nadciśnienia tętniczego dotyka coraz więcej osób. Jego konsekwencje mogą być bardzo poważne i zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Każdy z nas powinien więc wiedzieć, jak rozpoznać objawy wysokiego ciśnienia oraz co robić, aby je obniżyć. To ważna wiedza, zwłaszcza że nadciśnienie tętnicze jest jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest nadciśnienie tętnicze?
  2. Jakie są objawy wysokiego ciśnienia?
  3. Skąd się bierze wysokie ciśnienie krwi?
  4. Jak zbić wysokie ciśnienie krwi?
  5. Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Zbyt wysokie ciśnienie krwi, przekraczające wartość 140/90 mm Hg jest objawem nadciśnienia tętniczego, uznawanego za cywilizacyjną chorobę układu krążenia. Podwyższone ciśnienie może utrzymywać się stale lub podnosić się okresowo. Choroba ta w swojej początkowej fazie nie daje objawów a co gorsze, jej pierwsze, poważne objawy, często pozostają przez chorego nierozpoznane.

Niestety nie każdy regularnie mierzy swoje ciśnienie przez co wiele osób nie wie, że ma z nim problem. Same objawy są często utożsamiane z osłabieniem lub zmęczeniem i ignorowane. Może to mieć tragiczne skutki, doprowadzając do udaru mózgu lub zawału serca. Nierzadko podniesionemu ciśnieniu towarzyszy także przyspieszona praca serca.

Jakie są objawy wysokiego ciśnienia?

Ciśnienie na poziomie 140/90 mm Hg może nie dawać żadnych specyficznych objawów i zostać wykryte jedynie podczas wizyty kontrolnej w przychodni. Wyższe wartości ciśnienia krwi dają się jednak odczuć, choć nie każdy jest w stanie je rozpoznać. Co powinno zwrócić naszą uwagę?

  • dość częste, tępe bóle głowy,
  • krwawienia z nosa,
  • nerwowość,
  • zawroty głowy,
  • problemy z widzeniem,
  • problemy z libido,
  • potliwość większa niż zwykle,
  • kołatanie serca z odczuwalnymi mocnymi uderzeniami w klatce piersiowej,
  • niepokój w klatce piersiowej.

Każdy z tych objawów łatwo pomylić ze zmęczeniem, stresem i osłabieniem organizmu. Nie muszą też one występować razem. Dość istotnym symptomem nadciśnienia jest z kolei uczucie nieobecności i postrzegania rzeczywistości niczym oglądanego filmu. Towarzyszyć temu mogą problemy z koncentracją i skupieniem uwagi. Taki stan jest stanem alarmowym, świadczącym o możliwości wystąpienia udaru krwotocznego.

Skąd się bierze wysokie ciśnienie krwi?

Problem z ciśnieniem krwi traktowany jest jako choroba cywilizacyjna. Do jej rozwoju przyczynia się niezdrowy tryb życia, stres, nadwaga i otyłość. Istotnym czynnikiem jest także nieprawidłowe odżywianie się oraz siedzący tryb życia. Zbyt duża ilość cukrów i tłuszczów, które gromadzą się w organizmie (a nie są spalane podczas wysiłku fizycznego), to łatwa droga do nadciśnienia.

Niewątpliwie także nałogi oraz używki (nawet kawa) mogą być przyczyną problemów z ciśnieniem. Nie bez znaczenia pozostaje tu także życie w stresie i silnych emocjach czy zwykły nadmiar pracy. Nie zapomnijmy też o predyspozycjach genetycznych, chorobach serca czy zaburzeń hormonalnych, które mogą wpłynąć na ciśnienie naszej krwi.

Jak zbić wysokie ciśnienie krwi?

Jeśli nasze ciśnienie osiąga zbyt wysokie wartości, niezbędna jest pilna pomoc lekarza oraz zażycie odpowiednich farmaceutyków. Tylko one są w stanie natychmiastowo obniżyć zagrażające zdrowiu i życiu wartości ciśnienia. Niestety czekanie aż ciśnienie samo spadnie, może okazać się fatalne w skutkach.

Nie ma niestety innych, naturalnych produktów, które spowodowałyby błyskawiczny spadek ciśnienia do jego prawidłowych wartości. Dotyczy to głównie tych sytuacji, w których ciśnienie jest dużo wyższe niż 140/90 mm Hg. Powyżej tej wartości, jedynym ratunkiem są więc leki.

Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Jeśli nasze ciśnienie oscyluje wokół granicznych wartości, powinniśmy pomyśleć o zmianie trybu życia, jednocześnie wykluczając u lekarza inne przyczyny tej dolegliwości. Zmiana trybu życia nie zbije oczywiście ciśnienia od razu, ale w dłuższym czasie. Powinniśmy też pomyśleć o zrzuceniu zbędnych kilogramów oraz wprowadzaniu do naszego życia aktywności fizycznej. Pomoże nam to wyregulować poziom cholesterolu i cukru we krwi, które są głównym winowajcą problemów z ciśnieniem.

Jeśli nasze nadciśnienie jest z kolei wynikiem stresu, wysiłek fizyczny pomoże go rozładować. Możemy też wdrożyć ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, które pozwolą nam opanować nerwy i uspokoić organizm. Dodatkowo, bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniej diety, z której wyeliminujemy cukry, używki, czerwone mięso i nadmiar soli.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami