Ubezpieczenie pierścionka - jak działa ubezpieczenie biżuterii?

Biżuteria należy do rzeczy, które tuż obok sprzętu elektronicznego są najczęściej poszukiwane przez złodziei podczas włamania do mieszkania. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu pierścionka i innych cennych błyskotek. Jak działa ubezpieczenie biżuterii? W ramach jakiej polisy można ubezpieczyć pierścionek?

Spis treści:

  1. Czy ubezpieczenie biżuterii jest możliwe?
  2. Jak ubezpieczyć pierścionek?
  3. W jakich sytuacjach chroni ubezpieczenie pierścionka?
  4. Ubezpieczenie pierścionka - czy warto ubezpieczać biżuterię?

Czy ubezpieczenie biżuterii jest możliwe?

Złota i srebrna biżuteria może być wiele warta - zwłaszcza, jeśli jest uzupełniona kamieniami szlachetnymi. Z tego powodu pierścionki oraz inne elementy biżuterii są często kradzione podczas włamań do mieszkań. Nawet jeśli obiektywnie rzecz biorąc biżuteria ma niewielką wartość, to jej strata może być bolesna z powodów sentymentalnych. Dlatego niektórzy zastanawiają się, czy istnieje możliwość ubezpieczenia pierścionka?

Tak. Można ubezpieczyć pierścionek od kilku prawdopodobnych zdarzeń, takich jak m.in. właśnie kradzież. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy ubezpieczyciel będzie chciał wziąć odpowiedzialność za biżuterię. Konieczne będzie sprawdzenie, które towarzystwa ubezpieczeniowe i w ramach jakiej polisy oferują ochronę pierścionków i innych ozdób.

Jak ubezpieczyć pierścionek?

Ubezpieczenie pierścionka nie jest (zazwyczaj) osobną ofertą. W wyjątkowych sytuacjach towarzystwa ubezpieczeniowe mogą przygotować indywidualne, dedykowane ubezpieczenie, jednak takie przypadki zdarzają się rzadko i dotyczą naprawdę unikatowych przedmiotów. Ubezpieczenie biżuterii można zawrzeć w polisie mieszkaniowej. Wtedy pierścionek lub inna biżuteria traktowana jest jako część ruchomości domowych. Konieczne będzie wybranie specjalnego rozszerzenia (tak jak w przypadku ubezpieczenia sprzętu elektronicznego), co wpłynie na koszt ubezpieczenia mieszkania.

Ubezpieczenie pierścionka można także zawrzeć w polisie dla firm - przykładowo sklepy jubilerskie powinny zabezpieczać cały swój asortyment, z dokładnym wyliczeniem, co akurat znajduje się na stanie magazynowym.

Trzecią opcją jest ubezpieczenie biżuterii w sklepie jubilerskim podczas jej zakupu. To jedyna możliwość wykupu osobnego ubezpieczenia dla pierścionka. Aby móc to zrobić, należy wybrać zakład jubilerski, który współpracuje z firmą ubezpieczeniową. Jeśli sami się do niej zgłosimy (bez pośrednictwa jubilera), raczej nie otrzymamy oferty dedykowanej polisy. W sklepie nie będzie z tym problemu, ponieważ TU posiadają podpisane umowy o współpracy z konkretnymi podmiotami. Warto zapytać sprzedawcę przed zakupem, czy będzie możliwość ubezpieczenia pierścionka od kradzieży i zagubienia. Uszkodzenia mechaniczne, które nie są winą użytkownika, z reguły podlegają pod standardową gwarancję.

W jakich sytuacjach chroni ubezpieczenie pierścionka?

Ubezpieczenie pierścionka w polisie mieszkaniowej dotyczy tylko sytuacji kradzieży, kradzieży z włamaniem oraz zniszczenia w wyniku zdarzeń losowych, takich jak powódź, pożar czy zalanie (przy czym powstanie szkody nie może być skutkiem celowego działania). Aby ubezpieczyciel uznał szkodę i wypłacił odszkodowanie, biżuteria musi znajdować się w domu podczas zdarzenia. W przypadku polisy mieszkaniowej TU nie biorą odpowiedzialności za wszystko to, co dzieje się z biżuterią poza domem (podczas jej noszenia czy transportu).

Inaczej wygląda sytuacja ubezpieczenia wykupionego u jubilera. Tutaj można zabezpieczyć sytuacje, do których dochodzi podczas użytkowania biżuterii. Istnieje możliwość odzyskania pieniędzy za zgubiony albo zniszczony pierścionek, ale wszystko zależy od sytuacji. Należy zawsze zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Na liście wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela zawsze znajdą się zachowania określane jako rażące niedbalstwo. Przykładowo, w polisie mieszkaniowej będzie to pozostawienie otwartych drzwi do mieszkania, co znacznie ułatwia złodziejom rabunek.

Pierścionek ubezpieczony jest do ustalonej sumy, zazwyczaj wynoszącej jego wartość w dniu zakupu. W przypadku biżuterii rodowej (starej i cennej) konieczne może być powołanie specjalisty, który orzeknie wartość biżuterii.

Ubezpieczenie pierścionka - czy warto ubezpieczać biżuterię?

Jeśli pierścionek posiada wysoką wartość - jak najbardziej. Zdarza się, że na drogą biżuterię klienci zaciągają małe pożyczki, więc strata pierścionka przed czasem spłaty zadłużenia byłaby tym bardziej bolesna. Najmocniej przemawiają tu jednak względu sentymentalne - pierścionek może być pamiątką po babci, biżuterią zaręczynową albo ślubną.

O ile straconego przedmiotu w przypadku kradzieży czy zniszczenia nikt nam nie odda, to przynajmniej będzie możliwość uzyskania pieniężnego zadośćuczynienia za przykrą sytuację. Koszt ubezpieczenia pierścionka nie zwiększa drastycznie ceny składki polisy mieszkaniowej (chyba że mówimy o wyjątkowo drogiej biżuterii - wtedy TU wyznaczy górną granicę finansowej odpowiedzialności albo nie zdecyduje się na wystawienie oferty). Niemniej jednak, kupując drogą biżuterię warto się zastanowić, czy nie włączyć jej do ubezpieczenia mieszkania albo czy nie skorzystać z ubezpieczenia dostępnego u jubilera.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami