Ubezpieczenie szyb samochodowych – czy warto je kupić?!

Ubezpieczenie szyb samochodowych to jedna z opcji dodatkowego zabezpieczenia pojazdu. Wielu kierowców zastanawia się, czy warto za nią zapłacić czy lepiej posiadać samo OC/AC. Jeśli ubezpieczyciel dodaje takie ubezpieczenie gratis do pakietu, na pewno warto skorzystać. Czy jednak szyby warto również ubezpieczać osobno, a jeśli tak, to z jakim kosztem należy się liczyć w takim wypadku?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym grozi uszkodzenie szyby samochodowe?
  2. Czy lepiej naprawić czy wymienić szybę na nową?
  3. Ile kosztuje naprawa, a ile wymiana szyby?
  4. Jaki jest koszt ubezpieczenia szyby w aucie?

Szyby samochodowe to jeden z najdelikatniejszych elementów pojazdu. Co prawda dzisiejsze elementy okienne montowane w autach mają znacznie podwyższoną wytrzymałość i byle napięcie im nie straszne, ale czasem wystarczy uderzenie kamyka spod kół, aby pojawił się poważny problem.

Według badań z lat ubiegłych, nawet ponad 25 % kierowców jeździ z uszkodzonymi szybami! Bagatelizowanie stanu szyb deklaruje ponad 90 % kierowców. Tymczasem o ile zarysowania na karoserii nie mają wpływu na nasze bezpieczeństwo, o tyle te na szybie, szczególnie czołowej mogą być groźne.

Zasadniczo, przy niewielkich odpryskach, szyby można naprawiać. W praktyce jednak robi się to tylko przy bardzo niewielkich wadach, a znacznie częściej małe uszkodzenie powoduje konieczność wymiany całego elementu. Jak nietrudno się domyślić, bywa to kosztowny proces. W takim wypadku idealnie sprawdza się ubezpieczenie szyb.

Uszkodzenie szyby – dlaczego takie groźne?

Najbardziej narażone na uszkodzenia są przednie szyby auta. Te boczne lub tylne, jeśli nie dojdzie do wypadku, lub innego rodzaju uszkodzenia, zwykle bez problemu przetrwają cały okres korzystania z samochodu. Szyba przednia często bywa porysowana, może zostać uszkodzona przez kamyki czy nawet grad. W przypadku dużych zmian temperatury szyba może być wrażliwsza na takie uszkodzenia, a użytkowanie pojazdu w takim stanie może stać się przyczyną kłopotów.

Szyba z licznymi odpryskami co prawda nie powinna pęknąć czy normalnej jeździe, ale nie możemy przewidzieć, jak zachowa się w przypadku kolizji. Jeśli dojdzie do większego naprężenia, szyba może po prostu rozsypać się w drobny mak. Dlatego jazda z uszkodzonym elementem może być dla kierowcy po prostu niebezpieczna.

Widoczne uszkodzenia na szybie mogą być także przyczyną problemów z policją i … na stacji diagnostycznej.

Diagnosta może odmówić „podbicia” przeglądu, jeśli dostrzeże uszkodzenia szyb, a policja może nałożyć mandat lub nawet zatrzymać dowód rejestracyjny. Drobne pęknięcie nie powinno być przyczyną takich problemów, ale przy dużych uszkodzeniach naprawdę nie warto ryzykować!

Naprawa czy wymiana szyby?

W celu stwierdzenia czy szybę należy naprawić, czy po prostu wymienić na nową, najlepiej udać się do wyspecjalizowanego serwisu. Najlepiej te kwestie oceni zakład, który specjalizuje się w wymianie i naprawie szyb, a nie zwykły mechanik.

Niewielkie uszkodzenia (zwykle nie przekraczające 1-2 cm) można naprawiać. Techniki są różne i ich przydatność najlepiej oceni specjalista. Zasadniczo nie naprawia się uszkodzeń zlokalizowanych na krawędzi, wątpliwy może być również serwis szyby, która posiada więcej niż jedno, dwa drobne uszkodzenia. Co prawda serwis może podjąć się naprawy takiej szyby, pytanie jednak czy po pewnym czasie nie trzeba będzie jej jednak i tak wymienić.

Ile kosztuje naprawa lub wymiana szyby?

Naprawa uszkodzonej szyby przedniej może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od rodzaju usterki i techniki wybranej przez serwis. Rozwiązanie to jest z pewnością korzystne dla kierowców, którzy musieliby za naprawę zapłacić ze swojej kieszeni, lub „pajączek" przydarzy im się np. w trasie czy gdzieś na wakacyjnym wyjeździe. Taka prosta naprawa nie zajmuje zwykle dużo czasu. Specjalista oceni stan szyby i jeśli podejmie się naprawy, z serwisu powinniśmy wyjechać w ciągu 30-60 minut.

Jeśli uszkodzenie jest większe i nie możemy przeprowadzić takiej drobnej odnowy, wymiana szyby może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Najkosztowniejsza będzie naprawa szyb w nowych autach, gdzie w grę wchodzą jeszcze dodatkowe elementy związane z elektroniką.

Ubezpieczenie szyby - koszt - czy warto?

Ubezpieczenie szyb zwykle oferowane jest jako dodatek do OC lub element AC. Koszt takiego ubezpieczenia może być różny - w jednym towarzystwie ubezpieczenie szyb dostaniemy gratis, w innym trzeba będzie za nie zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zanim zdecydujemy się na taką opcję, warto przeczytać warunki ubezpieczenia. Istotne elementy to suma ubezpieczenia (a więc maksymalna odpowiedzialność ubezpieczyciela), a także udział własny w szkodzie.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy przy likwidacji szkody stracimy zniżki na AC. Zwykle nie, ale w praktyce, wiele towarzystw raportuje szkody szybowe do UFG.

Ubezpieczenie szyb - czy się opłaca?

Jeśli ubezpieczyciel oferuje takie ubezpieczenie za 100-150 zł, warto rozważyć taki wydatek. Ryzyko uszkodzenia szyby jest spore, a koszt wymiany wysoki.

Komu nie opłaca się ubezpieczenie szyb? Właścicielom starszych pojazdów, szczególnie jeśli ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenie ze sporym wkładem własnym lub na mniej konkurencyjnych warunkach.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie
Skontaktuj się z nami