Ubezpieczenie domu letniskowego

Domek letniskowy to idealne miejsce do spędzania wolnego czasu z rodziną z dala od zgiełku miasta. Jednak ze względu na to, że przez większość roku nie jest on zamieszkiwany, nie mamy pełnej kontroli nad tym, czy nie doszło do jego uszkodzenia ze względu na zdarzenia losowe czy akty wandalizmu. Rozwiązaniem, które zapewni nam poczucie spokoju i bezpieczeństwa o naszą nieruchomość, jest ubezpieczenie domku letniskowego.

Domek letniskowy – czym jest dla ubezpieczyciela?

Rozważając wybór ubezpieczenia domku letniskowego, należy wziąć pod uwagę, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może posiadać jego odmienną definicję. Co za tym idzie, zakres, jaki oferują poszczególni ubezpieczyciele, może znacznie się różnić. Stąd domek letniskowy, aby mógł zostać objęty ubezpieczeniem, musi spełniać wyznaczone kryteria zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zazwyczaj domek letniskowy powinien:

  • być zamieszkiwany tymczasowo;
  • posiadać jedną kondygnację/poziom (bez poddasza);
  • posiadać fundamenty – być trwale związany z gruntem;
  • służyć wypoczynkowi i rekreacji.

Domek letniskowy – zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie domku letniskowego może być zawarte, gdy posiadamy ubezpieczone mieszkanie lub dom w danym TU lub jako samodzielne ryzyko (bez konieczności posiadania w danym TU polisy mieszkaniowej). Stanowi on wtedy dodatkowy element ubezpieczenia domu lub mieszkania.

Zakres ubezpieczenia domku letniskowego może być podstawowy, a więc zawierać ubezpieczenie murów i elementów stałych przed niszczycielskim działaniem pożaru, powodzi, huraganu czy uderzenia pioruna. Domek letniskowy w zależności od potrzeb możemy ubezpieczyć także na wypadek innych czynników, np. kradzież z włamaniem i rabunek czy aktów wandalizmu.

Aby możliwe było skorzystanie z tej opcji polisy ubezpieczeniowej, domek letniskowy powinien zostać wyposażony w elementy antywłamaniowe mające na celu przeszkodzenie złodziejowi w dokonaniu włamania. Przedmioty te jak zamki, kłódki lub inne elementy są ściśle sprecyzowane przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie domku letniskowego może również zostać rozszerzone o następujące elementy:

  • schody, podłogi;
  • izolację zewnętrzną;
  • izolację grzewczą, gazową, elektryczną itp.;
  • oszklenie okien oraz pozostałe szklane elementy;
  • ogrodzenie wraz z bramą;
  • garaż, altanę lub szopę zlokalizowane na działce;
  • studnię, oczko wodne lub baseny będące na stałe przymocowane do gruntu.

Pamiętajmy, że aby możliwe było ubezpieczenie domku letniskowego, powinien on spełniać wszelkie wymagania ustanowione przez ubezpieczyciela. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z wyborem tej polisy zachęcamy do odwiedzenia jednej z placówek Unilink lub kontaktu telefonicznego.

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie

Zobacz także: