Ubezpieczenie samochodu ciężarowego

Mówiąc o ubezpieczeniu auta, zwykle mamy na myśli samochód osobowy. Nie należy jednak zapominać o tym, że obowiązkowe ubezpieczenie OC obejmuje także inne pojazdy, w tym samochody ciężarowe. Sprawdź, od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu ciężarowego i jak znaleźć najlepszą ofertę.

Czym jest ubezpieczenie ciężarówki?

Zanim przejdziemy do zakresu ubezpieczenia samochodów ciężarowych, warto dowiedzieć się, jakie dokładnie pojazdy zalicza się do tej kategorii. Są to zarówno samochody, które służą do transportu ładunków, jak i ładunków oraz osób w liczbie od 4 do 9 (łącznie z kierowcą).

Samochody ciężarowe zarejestrowane w Polsce, tak jak samochody osobowe, muszą posiadać ważne OC, a jego zakres definiowany jest przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. OC ciężarówki zapewnia osobom trzecim ochronę w przypadku zdarzenia drogowego wywołanego przez tenże pojazd.

Polisa OC ciężarówki nie należy do najtańszych, jednak pod żadnym pozorem nie należy tego bagatelizować. Brak aktualnego OC w przypadku samochodu ciężarowego to poważne konsekwencje finansowe nakładane na właściciela pojazdu przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub policję. Kary mogą nawet kilkukrotnie przewyższać cenę OC.

Od czego zależy cena OC ciężarówki?

Wiemy już, że OC samochodów ciężarowych nie należy do najtańszych, jednak co może mieć wpływ na ostateczną wysokość składki? Wybrany ubezpieczyciel może zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • parametry pojazdu – wpływ ma marka, rok produkcji, pojemność silnika, typ nadwozia, wielkość pojazdu oraz to, czy ubezpieczany jest samochód ciężarowy do 3,5 tony czy więcej. Ubezpieczyciel może także wziąć pod uwagę miejsce parkowania pojazdu pod kątem ubezpieczenia od kradzieży, a także przebieg ciężarówki – im większy, tym większe prawdopodobieństwo spowodowania wypadku;
  • dane kierowcy – kluczowy jest wiek, doświadczenie za kierownicą oraz historia ubezpieczenia pojazdu. Im młodszy kierowca będący już sprawcą wypadku, tym większe ryzyko dla ubezpieczyciela i tym samym wyższa składka. Wpływ ma także miejsce zamieszkania;
  • historia ubezpieczenia – informacje na temat tego, czy z polisy posiadacza samochodu w poprzednich latach (zwykle 5-7) były wypłacane odszkodowania. Jazda bezszkodowa oznacza znacznie niższe składki.

Aby właścicielom samochodów ciężarowych znacznie ułatwić proces wyboru ubezpieczenia, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń lub zwrócić się do o pomoc do naszych doświadczonych agentów, którzy z chęcią pomogą przy wyborze najlepszej polisy.

Porównaj składki OC/AC
Oddzwonimy do Ciebie